DTM: Sketch #131 @ Cardabilities

9/18/2015 07:59:00 AM

Hi everyone!
It's time to create a new card by Cardabilities' sketch #131
The sponsor of this sketch challenge is Heartfelt Creations.
****
Ahojte!
Je čas vytvoriť novú pohľadnicu podľa sketchu #131 na blogu Cardabilities.
Sponzorom tejto challenge je Heartfelt Creations.I created a card for my 90 years old grandma by this sketch. It asks for something festive and feminine, and this sketch is great for this topic. I chose my favorite color (turquoise) - paper from UHK Gallery's Loft collection, and I decorated it with vellum, lace, chipboards, flowers, plastic frame, metal components and so on. My grandma has got big issues with her eyesight and there's a chance that she doesn't see all of the embellishments on the card. But that's not a reason why to save those embellishments, right? :)
We celebrated her beautiful age last Saturday and it was awesome. And she was happy for this card, yeeey!
*****
Ja som podľa najnovšieho sketchu tvorila pohľadnicu pre moju babku k jej prekrásnym 90tym narodeninám. Chcelo to niečo slávnostné a ženské, a presne taký je tento sketch. Zvolila som obľúbenú tyrkysovú farbu - papier z kolekcie Loft od UHK Gallery a dotvorila som ho pergamenovým papierom, čipkou, lepenkovými výrezmi, kvietkami, rámikom, kovovými komponentmi a inými ozdôbkami. Babka má už veľké problémy so zrakom a možno si všetky detaily nevšimla, ale ja som nimi nešetrila :)
Oslavu jej krásneho veku sme mali minulú sobotu a bola skvelá. Jeeej, a babka sa veľmi tešila z pohľadnice!

We would love for you to link up your project based on Sketch #131
so we can drop by and peek too.  You have until September 28th to link up.
*****
Budeme sa tešiť, ak prihlásite svoj projekt vytvorený podľa tohto sketchu do našej challenge. Máte čas do 28. septembra.

Have a great day! / Majte sa krásne!
Kristína

You Might Also Like

2 komentárov